Prof. Dr. M. Fatih Can

FACS, FEBS (HPB)

Dr. M. Fatih Can, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Tıp Doktoru ünvanı aldıktan sonra 2002 yılında uzmanlık öğrencisi olarak girdiği Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan 2006 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olarak mezun olmuştur.

Kıta hizmetini yapmak üzere gittiği Ardahan Asker Hastanesi’nde alanıyla ilgili ameliyatlar gerçekleştirmiş, bilimsel çalışmalar yapmış ve bunları yayınlamış, idari görevlerde bulunmuştur. Bu süre içinde Bosna Hersek’te de bir süre görev alan Dr. M.Fatih Can, 2009 yılı Haziran ayında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent ünvanı ile Öğretim Üyesi olmuştur.

2011 ve 2012 yıllarında toplam 15 ay süreyle ABD’de University of Pittsburgh Medical Center (Pittsburgh), BIDMC Harvard Medical School (Boston) ve Güney Kore’de ASAN Medical Center University of Ulsan College of Medicine (Seul) ‘de özellikle laparoskopik – robotik karaciğer, pankreas ve gastrointestinal sistem cerrahisi ve karaciğer nakli üzerine mesleki gelişim ve araştırma faaliyetleri yürütmüştür.

2012 yılı Aralık ayında Üniversite Doçenti ünvanı almış ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Gastroenterolojik Cerrahi Birimi’nde görevine devam etmiştir.

2019 yılı başı itibarıyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi’ndeki görevinden ayrılmıştır. 2019 yılı Mayıs ayında Profesörlüğe yükseltilmiş ve 2019-2021 yılları arasında Lokman Hekim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Lokman Hekim Akay Hastanesinde görev yapmıştır.

Türk Cerrahi Yeterlilik Kurulu Üyesi, Türk Karaciğer-Pankreas Cerrahisi Derneği önceki dönem Yönetim Kurulu Üyesidir.

Türkiye’nin ilk “Avrupa Karaciğer-Pankreas Cerrahisi Yeterlilik Belgesi” sahibidir. Bu belgeyi Almanya’da düzenlenen sınavda 12 Avrupa ülkesinden katılan doktorlar arasında birincilikle almıştır.